Category Archives: WYCC 2012

WYCC 2012 English Team

The English team was very serious about have enough coaches, sending 9 of them(4 GMs and 5 IMs) to assist the 34-player team.

The English Team
‘England’s Team for the World Youth Chess Championships, Maribor, Slovenia, 7-19 November 2012.

Playing for England and the English Chess Federation – 34 players and 9(!) coaches..’
Photos, player profiles and report EnglishChess Juniors WYCC2012 Meet-the-team

 

Players
U18 – Saravanan Sathyanandha, Astghik Stepanyan, Craig Whitfield, IM Yang-Fan Zhou
U16 – Peter Batchelor, William Foo, Oskar Hackner, Amelia Hoare, Louise Head, Roy Zhang
U14 – Daniel Abbas, Ananthanarayanan Balaji, Robert Fitzgerald, Ravi Haria, Andrew Horton, Cosima Keen, Tarun Malhotra, David Redman, Adam Taylor
U12 – Joshua Higgs, Akshaya Kalaiyalahan, Gorak Rajesh, Eva Ressel, Brian Tarhon, Matthew Wadsworth, Yang-Jian Zhou
U10 – Laura Davidson, Isabelle Gilbert, Koby Kalavannan, Anthony Zhang, Zheming Zhang
U8 – CM Joshua Altman, Leo Sanitt, Aditya Verma

Laura Davidson
U10
‘I go to Coworth Flexlands School in Surrey. I started playing chess just over a year ago. Mrs Kate Hegarty taught me how to play chess at school. My first tournament was the Megafinals in April 2011. Since then I have played in many tournaments across the country, and won lots of trophies and medals. I play for the Wey Valley chess team and at the Sandhurst chess club. I also play violin, sing, swim in the school team, ice skate and play tennis.
I would like to thank Mrs Sweeney, Mrs Hegarty, Sarah Hegarty, Nicholas Pert, Mike Basman, Mrs Pat Armstrong, Jonathan Tuck and Alec Aslett. I have met some great people playing chess and thank you all for giving me the opportunity to play the game.’

Coaches
GM Nick Pert – Head Coach
WGM / IM Jovanka Houska
IM Lawrence Cooper
GM Neil McDonald
GM Mark Hebden
IM Andrew Martin (See his Youtube Channel YMChessMaster for teaching videos)
IM Andrew Greet
IM Thomas Rendle
GM Stuart Conquest

WGM / IM Jovanka Houska
British Women’s Champion and ECF Manager of Women’s Chess

Matthew Wadsworth played in the U12 Open and got his own share of publicity in Maidenhead.

Chess Champ, 12, Beats Off Competition in World tournament
Friday 07 December 2012 by Amanda Hall
Story and PhotoMaidenhead Advertiser News Maidenhead Chess-Champ

Matthew Wadsworth
‘A chess champion from Maidenhead has returned from a prestigious world tournament victorious. Matthew Wadsworth, of Courthouse Road, beat off competition at the World Youth Chess Championships held in Slovenia to finish fifth.
The 12-year-old said: “I had a great time in Slovenia and was really pleased with how I played.”
A team of 34 English players took part in the competition in November with Matthew being crowned the most successful.’
Advertisements

WYCC Under 14 Open Peczely,S(HUN)

Peczely,S is one of Hungary’s promising young talents who played in the Under 14 Open where he scored a modest 5.5/11.

Here he is at the EU Under 12 Ch Youtube WU12

Result Details
Peczely Sebastian Zsombor 2092 HUN Rp:1958 Pts. 5.5
1 130 Ozmen Mustafa Lutfi Poyraz 1723 TUR 6 s 1
2 3 FM Ali Marandi Cemil Can 2367 TUR 7 w 0
3 92 Doknjas John 1900 CAN 5 s 1
4 85 Plotkin Mark 1928 CAN 6 w 1
5 17 Kozionov Kirill 2263 RUS 8 s 0
6 81 Cortes Orihuela Javier 1939 CHI 5 w 0
7 89 Hoang Harry 1919 SUI 5 s ½
8 91 Stefanov Emil 1904 BUL 4.5 w 1
9 74 Abramciuc Marius 1959 MDA 6.5 s 0
10 95 Taalaibekov Tagir 1871 KGZ 6 w 0
11 122 Olsen Ulrik 1761 NOR 4.5 s 1

Here is a tense game from  Peczely against a master. Peczely had a very promising position before eventually losing.

Kozionov,Kirill (2263) – Peczely,Sebastian Zsombor (2092)
Italian Game[C53]
Wch U14 Maribor (5.16), 12.11.2012

Black used an interesting defensive method used by GM Piner in a try for counterplay against white’s pawn center.

Critical Position 1
The position looks quiet. What should white do now? Be3 perhaps?

White to Play

Critical Position 2
White center is crumbling. How do you proceed with black?

Black to Play

WYCC 2012 Player Overview HUN

The Hungarian team was full of big point getters. Juhasz Judit 1710 led the way with 8.5/11. Nagy, Gabor(U18 Open) and Varga,Klara(U18 Girls) also did well with 8/11.

SNo Name Rtg FED                   Rd11     Pts.     Rk.     Rp Group
1 Juhasz Judit 1710              HUN     1      8.5         3         1451 U08 Girls
13 Karacsonyi Kata 1240 HUN     ½         6         33         1247 U08 Girls
68 Rahimkulov Margarita 0 HUN     1         5         63         1164 U08 Girls
21 Karacsonyi Gellert 1517 HUN     1         7         24     1302 U08 Open

11 Lengyel Andrea 1722     HUN     ½         6.5     36     1434 U10 Girls
18 Kocsis Anett 1659         HUN     1         7         24     1463 U10 Girls
79 Breznyan Annamaria 0 HUN     ½         4         108     1210 U10 Girls
3 Kozak Adam 2036         HUN     1         7         31         1779 U10 Open
19 Krstulovic Alex 1881     HUN     1         6         68     1555 U10 Open
45 Kelemen David 1770     HUN     ½         5.5     86     1570 U10 Open
97 Bakos Balazs 1559     HUN         1      5.5         102     1449 U10 Open

62 Erseki Tamara 1624     HUN         1     5.5     57         1544 U12 Girls
15 Marosi Levente 2079     HUN     ½      5.5     102         1680 U12 Open
137 Halaszi Csaba P 1551 HUN     1         4     159         1337 U12 Open

10 Gal Hanna K 2027         HUN     0       7.5     10             2041 U14 Girls
6 Antal Tibor K 2353         HUN       0         6.5     35         2193 U14 Open
32 Zsirai Peter 2195         HUN          1          7         28      2156 U14 Open
46 Peczely Sebastian Z 2092 HUN  1         5.5     81         1958 U14 Open

58 Horvath Ilona K 1846     HUN     1         6.5     30       1976 U16 Girls
26 Amstadt Aron 2273         HUN     1        7.5     16       2302 U16 Open

21 Nagy Gabor 2408         HUN      1         8         6         2552 U18 Open
13 Varga Klara 2191         HUN      1         8         5         2305 U18 Girls

WYCC Rd10 Pairings HUN

Pairings Rd10 HUN
Nagy,G and Gal,H will have big games tomorrow.

Rd. Name                FED      Rtg         Pts.      Pts.      Name                FED Rtg
10 Juhasz Judit           HUN 1710           6½        6 Garima Gaurav IND 1268
10 Khegai Yulia      UZB 0                               5½ Karacsonyi Kata HUN 1240
10 Zhou Iris           USA 0                                3½ Rahimkulov Margarita HUN 0
10 Sezdbekov Almaz KGZ 0                          5 Karacsonyi Gellert HUN 1517
10 Kocsis Anett      HUN 1659                        6 Zhu Jiner CHN 1827
10 Lengyel Andrea HUN 1722                        5 Bucur Denisa-Andreea ROU 0
10 Urh Zala           SLO 1503                3½      3½ Breznyan Annamaria HUN 0
10 Wang Cesare ITA 1710                   5½      5½ Kozak Adam HUN 2036
10 Kelemen David HUN 1770                        5 Chua Xue Kai Alfred SIN 1511
10 Krstulovic Alex HUN 1881              4½      5 Liu Yutong CHN 0
10 Bayasgalan Kherlen MGL 0                     4 Bakos Balazs HUN 1559
10 Horvath Ilona K HUN 1846           5½      5½ Regam Jessica USA 1969
10 Lkhagvasuren T MGL 2302           5½      5½ Amstadt Aron HUN 2273
10 Saranya J                IND 2166         6½      6 Varga Klara HUN 2191
10 Erseki Tamara      HUN 1624           4½      4½ Scarpa Silvia ITA 1727
10 Swiercz Dariusz      POL 2611         7½      7 Nagy Gabor HUN 2408
10 Kaluarachchi A S SRI 1548                4 Marosi Levente HUN 2079
10 Halaszi Csaba P HUN 1551                3 Ishikawa Takayuki JPN 0
10 Monnisha Gk I     ND 2027           7½      7 Gal Hanna Krisztina HUN 2027
10 Chandran Kapil USA 2096              5½      5½ Antal Tibor Kende HUN 2353
10 Horton Andrew P ENG 1968                5 Zsirai Peter HUN 2195
10 Peczely Sebastian Z HUN 2092      4½      4½ Taalaibekov Tagir KGZ 1871

WYCC 2012 HUN Results Rd9

Results Rd9 HUN
Rd. Name FED Rtg Pts.                     Result      Pts. Name FED Rtg
9 Asadi Motahare IRI 0 7½                     1-0 6½ Juhasz Judit HUN 1710
9 Galvan Cipriani Viviana ESP 1321 4½ 0 – 1 4½ Karacsonyi Kata HUN 1240
9 Rahimkulov Margarita HUN 0 2½      1-0 2½ Bedic Noemi CRO 0
9 Karacsonyi Gellert HUN 1517 4½      ½ – ½ 4½ Levkov Daniel USA 0
9 Lengyel Andrea HUN 1722 5                0 – 1 5 Podgornova Anna RUS 1571
9 Nikolajeva Marija LAT 0 5                0 – 1 5 Kocsis Anett HUN 1659
9 Breznyan Annamaria HUN 0 3           ½ – ½ 3 Samolyuk Antonina UKR 0
9 Balakrishnan P USA 2083 5                1-0 5 Kelemen David HUN 1770
9 Kozak Adam HUN 2036 4½           1-0 4½ David Bogdan-Emanuel ROU 1709
9 Petriashvili Nikoloz GEO 1508 4½      1-0 4½ Krstulovic Alex HUN 1881
9 Bakos Balazs HUN 1559 4                0 – 1 4 Zhang Anthony Y ENG 1840
9 Horvath Ilona K HUN 1846 4½      1-0 4½ Hincu Olga MDA 1966
9 Amstadt Aron HUN 2273 5           ½ – ½ 5 Le Tuan Minh VIE 2204
9 Varga Klara HUN 2191 6                0 – 1 6 Schut Lisa NED 2281
9 Feng Maggie USA 1746 4½           1-0 4½ Erseki Tamara HUN 1624
9 Predke Alexandr RUS 2509 6           0 – 1 6 Nagy Gabor HUN 2408
 Marosi Levente HUN 2079 4           0 – 1 4 Abdulla Murad SCO 1768
9 Marais Daniel RSA 0 3                     1-0 3 Halaszi Csaba Peter HUN 1551
9 Gal Hanna K HUN 2027 6½           ½ – ½ 6½ Semenova Alena RUS 1966
9 Antal Tibor K HUN 2353 5½      0 – 1 5½ Saiyn Zhanat KAZ 2197
9 Zsirai Peter HUN 2195 4½           ½ – ½ 4½ Khorsandi Arian IRI 1972
9 Abramciuc M MDA 1959 4½      1-0 4½ Peczely Sebastian Z HUN 2092

WYCC 2012 HUN Player Overview After Rd9

Player overview for HUN

SNo Name         Rtg      FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9                 Pts.     Group
1 Juhasz Judit 1710 HUN         1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 0             6.5 U08 Girls
13 Karacsonyi Kata 1240 HUN 1 1 0 ½ 1 0 0 1 1             5.5 U08 Girls
68 Rahimkulov Margarita 0 HUN 0 0 1 0 0 1 0 ½ 1             3.5 U08 Girls
21 Karacsonyi Gellert 1517 HUN ½ 1 0 0 1 1 ½ ½ ½         5 U08 Open
11 Lengyel Andrea 1722 HUN 1 1 0 1 0 0 1 1 0                 5 U10 Girls
18 Kocsis Anett 1659 HUN 1 1 0 0 0 1 1 1 1                     6 U10 Girls
79 Breznyan Annamaria 0 HUN 0 ½ 0 ½ 1 1 0 0 ½             3.5 U10 Girls
3 Kozak Adam 2036 HUN 1 1 ½ 1 1 0 0 0 1                     5.5 U10 Open
19 Krstulovic Alex 1881 HUN 1 0 1 1 ½ 0 0 1 0                 4.5 U10 Open
45 Kelemen David 1770 HUN ½ 1 1 ½ 0 1 0 1 0             5 U10 Open
97 Bakos Balazs 1559 HUN 0 1 0 1 0 0 1 1 0                 4 U10 Open
58 Horvath Ilona Klara 1846 HUN 0 0 1 1 ½ ½ 1 ½ 1         5.5 U16 Girls
26 Amstadt Aron 2273 HUN ½ 1 1 0 ½ 0 1 1 ½                 5.5 U16 Open
13 Varga Klara 2191 HUN 1 1 0 1 ½ 1 1 ½ 0                 6 U18 Girls
62 Erseki Tamara 1624 HUN 1 0 1 ½ 0 0 1 1 0              4.5 U12 Girls
21 Nagy Gabor 2408 HUN 1 1 ½ 0 ½ 1 1 1 1                 7 U18 Open
15 Marosi Levente 2079 HUN 1 ½ 0 0 1 0 1 ½ 0           4 U12 Open
137 Halaszi Csaba P1551 HUN 0 1 ½ 0 0 0 1 ½ 0         3 U12 Open
10 Gal Hanna Krisztina 2027 HUN 1 1 ½ 1 ½ ½ 1 1 ½     7 U14 Girls
6 Antal Tibor Kende 2353 HUN 1 1 ½ ½ ½ 1 0 1 0         5.5 U14 Open
32 Zsirai Peter 2195 HUN 1 ½ 1 1 0 0 0 1 ½                 5 U14 Open
46 Peczely Sebastian Z 2092 HUN 1 0 1 1 0 0 ½ 1 0     4.5 U14 Open

WYCC 2012 Player Overview for HUN Rd8

Player overview for HUN
Young Judit Juhasz and Hanna Gal lead the Hungarian team with 6.5/8. Klara Varga and Gabor Nagy are also doing well with 6/8.

1 Juhasz Judit 1710 HUN  6.5 U08 Girls
10 Gal Hanna Krisztina 2027 HUN 6.5  U14 Girls
13 WIM Varga Klara 2191 HUN  6  U18 Girls
21 Nagy Gabor 2408 HUN  6  U18 Open

SNo Name Rtg FED                              1 2 3 4 5 6 7 8             Pts.       Rk. Group
1 Juhasz Judit 1710 HUN                         1 ½ 1 1 ½ 1 ½ 1          6.5       4 U08 Girls
13 Karacsonyi Kata 1240 HUN             1 1 0 ½ 1 0 0 1             4.5       30 U08 Girls
68 Rahimkulov Margarita 0 HUN             0 0 1 0 0 1 0 ½             2.5       77 U08 Girls
21 Karacsonyi Gellert 1517 HUN             ½ 1 0 0 1 1 ½ ½             4.5       46 U08 Open
11 Lengyel Andrea 1722 HUN                  1 1 0 1 0 0 1 1                   30 U10 Girls
18 Kocsis Anett 1659 HUN                   1 1 0 0 0 1 1 1                   38 U10 Girls
79 Breznyan Annamaria 0 HUN             0 ½ 0 ½ 1 1 0 0                   101 U10 Girls
3 Kozak Adam 2036 HUN                   1 1 ½ 1 1 0 0 0             4.5       53 U10 Open
19 FM Krstulovic Alex 1881 HUN       1 0 1 1 ½ 0 0 1             4.5       63 U10 Open
45 Kelemen David 1770 HUN             ½ 1 1 ½ 0 1 0 1                   42 U10 Open
97 Bakos Balazs 1559 HUN                  0 1 0 1 0 0 1 1                   111 U10 Open
58 Horvath Ilona Klara 1846 HUN       0 0 1 1 ½ ½ 1 ½             4.5       41 U16 Girls
26 Amstadt Aron 2273 HUN              ½ 1 1 0 ½ 0 1 1                   31 U16 Open
62 Erseki Tamara 1624 HUN              1 0 1 ½ 0 0 1 1             4.5       50 U12 Girls
15 Marosi Levente 2079 HUN             1 ½ 0 0 1 0 1 ½                   95 U12 Open
137 Halaszi Csaba Peter 1551 HUN    0 1 ½ 0 0 0 1 ½                   139 U12 Open
10 Gal Hanna Krisztina 2027 HUN       1 1 ½ 1 ½ ½ 1 1             6.5       2 U14 Girls
6 FM Antal Tibor Kende 2353 HUN       1 1 ½ ½ ½ 1 0 1       5.5       19 U14 Open
32 Zsirai Peter 2195 HUN                   1 ½ 1 1 0 0 0 1             4.5       51 U14 Open
46 Peczely Sebastian Z 2092 HUN       1 0 1 1 0 0 ½ 1             4.5       55 U14 Open
13 WIM Varga Klara 2191 HUN        1 1 0 1 ½ 1 1 ½                   4 U18 Girls
21 Nagy Gabor 2408 HUN                   1 1 ½ 0 ½ 1 1 1                   11 U18 Open

WYCC 2012 Rd8 Results HUN

Rd. Bo. Name FED Rtg                     Result      Name FED Rtg

8 4 Juhasz Judit HUN 1710                1-0           Lehaci Miruna-Daria ROU 1445
8 22 Karacsonyi Kata HUN 1240      1-0           Chen Carol USA 0
8 41 Rodriguez Marquez LM MEX 0      ½ – ½      Rahimkulov Margarita HUN 0
8 23 Nguyen Thai Dai Vinh CZE 0           ½ – ½      Karacsonyi Gellert HUN 1517
8 20 Scarpa Claudia ITA 1431                0 – 1      Lengyel Andrea HUN 1722
8 21 Kocsis Anett HUN 1659                1-0      Hrysogelou Athanasia-Panagiot GRE 1340
8 39 Breznyan Annamaria HUN 0           0 – 1      Mincu Smaranda-Stanca-Ioana ROU 1466
8 16 Zhao Chenxi CHN 0                     1-0           Kozak Adam HUN 2036
8 32 Kelemen David HUN 1770           1-0      Morozli Grigorijs LAT 1646
8 40 Krstulovic Alex HUN 1881           1-0      Lomandong Marc-Antoine MNC 1603
8 62 Hsu Hsuan-Ming TPE 0                0 – 1      Bakos Balazs HUN 1559
8 21 Franca Veronika SLO 1979           ½ – ½      Horvath Ilona Klara HUN 1846
8 19 Sohal Tanraj CAN 2108                0 – 1      Amstadt Aron HUN 2273
8 3 Varga Klara HUN 2191                ½ – ½      Chumpitaz Ann PER 2219
8 32 Erseki Tamara HUN 1624           1-0      Avetisyan Mariam ARM 1667
8 7 Nagy Gabor HUN 2408                1-0      Lagarde Maxime FRA 2501
8 42 Pallas Sebastian GER 1814           ½ – ½      Marosi Levente HUN 2079
8 80 Halaszi Csaba Peter HUN 1551      ½ – ½      Spiru Devid ALB 0
8 4 Bykovtsev Agata USA 1944           0 – 1      Gal Hanna Krisztina HUN 2027
8 14 Perske Thore GER 2082                0 – 1      Antal Tibor Kende HUN 2353
8 38 Balaji Ananthanarayanan ENG 1888 0 – 1      Zsirai Peter HUN 2195
8 40 Peczely Sebastian Z HUN 2092      1-0           Stefanov Emil BUL 1904

WYCC 2012 Player Details for HUN Rd8

Player Details for HUN

Rd. SNo Name Rtg FED Pts. Res.
Juhasz Judit 1710 HUN Rp:1498 Pts. 6.5
1 46 Jayasundara Nisansa Hansali 0 SRI 3 s 1
2 38 Edelman Sadie 0 USA 4 w ½
3 53 Kutyanina Mariya 0 RUS 5.5 s 1
4 10 Rindhiya V 1282 IND 4.5 w 1
5 91 Zhu Harmony 0 CAN 5.5 s ½
6 49 Karavitaki Evaggelia 0 GRE 4.5 w 1
7 12 Niranjana Aishwarya Dass B 1246 IND 5.5 s ½
8 6 Lehaci Miruna-Daria 1445 ROU 5 w 1
9 23 Asadi Motahare 0 IRI 7.5 s

Karacsonyi Kata 1240 HUN Rp:1243 Pts. 4.5
1 58 Marcinczyk Monika 0 POL 4.5 s 1
2 66 Pibernik Ana 0 SLO 4 w 1
3 37 Dommalapati Aasa 0 USA 6 s 0
4 57 Lomaia Diana 0 GEO 5 w ½
5 84 Urbanc Tina 0 SLO 3.5 s 1
6 27 Batkhishig Udval 0 MGL 5.5 w 0
7 65 Piao Yuanjing 0 CHN 6 s 0
8 33 Chen Carol 0 USA 3.5 w 1
9 7 Galvan Cipriani Viviana 1321 ESP 4.5 s

Rahimkulov Margarita 0 HUN Rp:1059 Pts. 2.5
1 24 Baasandamba Ariunkhishig 0 MGL 4 w 0
2 34 Davis Sophie 0 AUS 3 s 0
3 22 Arnelian Nanor 0 LIB 2 w 1
4 31 Caglar Sila 0 TUR 6 w 0
5 41 Genova Magdalina 0 BUL 3.5 s 0
6 61 Mwangi Kimberly Wanjiku 0 KEN 1.5 s 1
7 36 Dodu Crina Karina 0 AUT 3 w 0
8 73 Rodriguez Marquez Luz Mar 0 MEX 2.5 s ½
9 28 Bedic Noemi 0 CRO 2.5 w

Karacsonyi Gellert 1517 HUN Rp:1243 Pts. 4.5
1 90 Manafov Vugar 0 AZE 5 w ½
2 134 Zhang Zhuoran 0 CHN 6 s 1
3 112 Shen Christopher 0 USA 6.5 w 0
4 114 Slyusar Nazariy 0 UKR 3.5 s 0
5 122 Ter-Saakian Grigorii 0 RUS 3.5 w 1
6 94 Mitran Anthony 0 BEL 3.5 s 1
7 127 Vaidya Atreya 0 USA 4.5 w ½
8 98 Nguyen Thai Dai Vinh 0 CZE 4.5 s ½
9 87 Levkov Daniel 0 USA 4.5 w

Lengyel Andrea 1722 HUN Rp:1438 Pts. 5.0
1 74 Beydullayeva Govhar 0 AZE 4 w 1
2 46 Askey Roshell Nathasha 1467 SRI 4 s 1
3 32 Ferkova Dominika 1576 SVK 5.5 w 0
4 94 Kao Camille Y 0 USA 4 s 1
5 100 Liu Joanna 0 USA 6 w 0
6 47 Bellahcene Meriem 1467 FRA 5 s 0
7 122 Vuller Anastasia 0 ISR 4.5 w 1
8 52 Scarpa Claudia 1431 ITA 4 s 1
9 34 Podgornova Anna 1571 RUS 5 w

Kocsis Anett 1659 HUN Rp:1400 Pts. 5.0
1 81 Chepelnikova Aglaya 0 RUS 3 s 1
2 56 Petauer Ana Marija 1407 SLO 3 w 1
3 47 Bellahcene Meriem 1467 FRA 5 s 0
4 53 Tejasvi M 1426 IND 5 w 0
5 75 Bhanuprasad Meghana 0 USA 4.5 s 0
6 83 Claeys Elisabeth 0 BEL 2 w 1
7 67 Oberholzer Imarie 0 RSA 3 s 1
8 61 Hrysogelou Athanasia-Panagiot 1340 GRE 4 w 1
9 107 Nikolajeva Marija 0 LAT 5 s

Breznyan Annamaria 0 HUN Rp:1205 Pts. 3.0
1 16 Schneider Jana 1668 GER 6 w 0
2 116 Sivarajasingam Shayanna 0 WLS 4 s ½
3 102 Majcen Maja 0 SLO 4 w 0
4 106 Neumann Shira 0 ISR 3 s ½
5 108 Park Sarah 0 KOR 1.5 w 1
6 120 Teo Xiu Lin Nicole 0 SIN 2 s 1
7 94 Kao Camille Y 0 USA 4 s 0
8 48 Mincu Smaranda-Stanca-Ioana 1466 ROU 4 w 0
9 114 Samolyuk Antonina 0 UKR 3 w

Kozak Adam 2036 HUN Rp:1771 Pts. 4.5
1 98 Jelen Miha 1553 SLO 3.5 s 1
2 54 Kalavannan Koby 1730 ENG 4.5 w 1
3 27 Pak Matvey 1847 RUS 5.5 s ½
4 31 Lagarde Dimitri 1840 FRA 4.5 w 1
5 37 Gavrilescu David 1812 ROU 6 w 1
6 8 Matviishen Viktor 1981 UKR 7 s 0
7 23 Iniyan P 1863 IND 6.5 w 0
8 190 Zhao Chenxi 0 CHN 6 s 0
9 63 David Bogdan-Emanuel 1709 ROU 4.5 w

FM Krstulovic Alex 1881 HUN Rp:1604 Pts. 4.5
1 114 Marko Pirro 1375 ALB 2 s 1
2 78 Davtyan Artur 1668 ARM 5 w 0
3 96 Falcon Benjamin 1562 ARG 3.5 s 1
4 80 Kotov Arseny 1653 BLR 4 w 1
5 82 Wierzbicki Jirawat 1647 GER 4.5 s ½
6 42 Baasansuren Erdene 1776 MGL 5.5 w 0
7 189 Zhang Zheming 0 ENG 6 s 0
8 90 Lomandong Marc-Antoine 1603 MNC 3.5 w 1
9 106 Petriashvili Nikoloz 1508 GEO 4.5 s

Kelemen David 1770 HUN Rp:1654 Pts. 5.0
1 141 Engel Luis 0 GER 4.5 s ½
2 139 Denner Duan 0 RSA 2 w 1
3 157 Krzan Peter 0 SLO 4 s 1
4 10 Shevchenko Kirill 1945 UKR 5.5 w ½
5 12 Kumar Aravind 1944 USA 6 s 0
6 84 Kashpur Mark 1638 RUS 4 w 1
7 70 Trubchaninov Artem 1698 RUS 6 s 0
8 83 Morozli Grigorijs 1646 LAT 4 w 1
9 2 Balakrishnan Praveen 2083 USA 5 s

Bakos Balazs 1559 HUN Rp:1462 Pts. 4.0
1 2 Balakrishnan Praveen 2083 USA 5 s 0
2 151 Jang Soohan 0 KOR 2.5 w 1
3 46 Mnatsakanian Arsen 1769 RUS 4 s 0
4 153 Juvan Jaka 0 SLO 2.5 w 1
5 29 Tan Jun Ying 1845 MAS 5 w 0
6 145 Gluckman Paul 0 RSA 4 s 0
7 186 Vescovi Filho Giovanni 0 BRA 2.5 w 1
8 149 Hsu Hsuan-Ming 0 TPE 3 s 1
9 32 Zhang Anthony Y 1840 ENG 4 w

Horvath Ilona Klara 1846 HUN Rp:1917 Pts. 4.5
1 6 Nicolas Zapata Irene 2201 ESP 6 s 0
2 87 Gurcan Aytolun 1698 TUR 3 w 0
3 95 Amra Tasnim 1574 RSA 2.5 s 1
4 85 Le Besq Emma 1712 DEN 4 w 1
5 28 Aseeva Anastasia 2023 RUS 3.5 s ½
6 18 Mukhit Aisezym 2072 KAZ 5 w ½
7 81 Machlik Monika 1735 NOR 3.5 s 1
8 33 Franca Veronika 1979 SLO 4.5 s ½
9 39 Hincu Olga 1966 MDA 4.5 w

Amstadt Aron 2273 HUN Rp:2217 Pts. 5.0
1 88 Bezuidenhout Roland 1974 RSA 3.5 w ½
2 78 Jacobsen Mads-Holger 2019 DEN 3.5 s 1
3 45 Radovanovic Nikola 2170 SRB 3.5 w 1
4 2 Chigaev Maksim 2457 RUS 6 s 0
5 59 Semianiuk Konstantin 2102 CAN 4.5 w ½
6 53 Neef Maximilian 2132 GER 5 s 0
7 80 Florea Alexandru 2013 CAN 4 w 1
8 55 Sohal Tanraj 2108 CAN 4 s 1
9 41 Le Tuan Minh 2204 VIE 5 w

WIM Varga Klara 2191 HUN Rp:2282 Pts. 6.0
1 53 Vasiljeva Sofija 1873 LAT 3.5 s 1
2 28 Matlin Anna 2064 USA 4 w 1
3 22 Asgarizadeh Minoo 2106 IRI 6.5 s 0
4 30 Krumova Ani 2050 BUL 4.5 w 1
5 26 Leks Maria 2069 POL 4.5 s ½
6 18 Baraeva Marina 2161 RUS 4.5 w 1
7 16 Efroimski Marsel 2168 ISR 5 s 1
8 10 Chumpitaz Ann 2219 PER 6 w ½
9 3 Schut Lisa 2281 NED 6 w

Erseki Tamara 1624 HUN Rp:1582 Pts. 4.5
1 126 Vadrevu Gowry Ramya 0 KEN 1.5 s 1
2 23 Muratova Saltanat 1796 KAZ 5.5 w 0
3 105 Davis Katherine S 0 USA 4 s 1
4 29 Graf Clara Victoria 1759 GER 4.5 w ½
5 35 Antolak Julia 1720 POL 4 s 0
6 26 Potapova Margarita 1773 UKR 4.5 s 0
7 101 Calitz Hananke 0 RSA 3.5 w 1
8 49 Avetisyan Mariam 1667 ARM 3.5 w 1
9 31 Feng Maggie 1746 USA 4.5 s

Nagy Gabor 2408 HUN Rp:2511 Pts. 6.0
1 78 Lee Kah Meng Elgin 2078 MAS 4 s 1
2 50 Pop Alexandru 2262 ROU 3.5 w 1
3 44 Ben Artzi Ido 2298 ISR 4.5 s ½
4 2 Anton Guijarro David 2559 ESP 5.5 w 0
5 52 Sodikov Ilyas 2256 KAZ 4 s ½
6 56 Drnovsek Gal 2236 SLO 3.5 w 1
7 32 Perez Robert M 2355 USA 4 s 1
8 9 Lagarde Maxime 2501 FRA 5 w 1
9 6 Predke Alexandr 2509 RUS 6 s

Marosi Levente 2079 HUN Rp:1674 Pts. 4.0
1 110 Tsvetanov David 1708 BUL 4 w 1
2 66 Brinovec David 1863 SLO 5 s ½
3 58 Tahbaz Arash 1902 IRI 5 w 0
4 188 Tiglon Bryce 0 USA 6 s 0
5 133 Hoon Gideon Jakobus 1568 RSA 3.5 w 1
6 94 Higgs Joshua 1775 ENG 3.5 s 0
7 134 Pridigar Lovro 1562 SLO 3 w 1
8 84 Pallas Sebastian 1814 GER 4 s ½
9 97 Abdulla Murad 1768 SCO 4 w

Halaszi Csaba Peter 1551 HUN Rp:1442 Pts. 3.0
1 42 Trubchaninov Timur 1939 RUS 6 w 0
2 189 Tome Jakob 0 SLO 3.5 s 1
3 86 Molaei Mohammadamin 1809 IRI 4 w ½
4 76 Cannesar Rad 1839 TUR 5 s 0
5 75 Chetrari Nikita 1844 MDA 5.5 s 0
6 165 Evans James 0 WLS 2.5 w 0
7 177 Na Won Jin 0 KOR 2.5 s 1
8 185 Spiru Devid 0 ALB 3 w ½
9 173 Marais Daniel 0 RSA 3 s

Gal Hanna Krisztina 2027 HUN Rp:2119 Pts. 6.5
1 69 Keen Cosima C 1721 ENG 4 w 1
2 46 Gitu Paula-Alexandra 1839 MDA 3.5 s 1
3 31 Azman Hisham Nur Najiha 1905 MAS 4 w ½
4 40 Zahn Alina 1863 GER 5.5 s 1
5 28 Huang Mofei 1919 CHN 6.5 w ½
6 34 Malassagne Isabelle 1892 FRA 5.5 s ½
7 41 Ghukasyan Siranush 1858 ARM 5 w 1
8 25 Bykovtsev Agata 1944 USA 5.5 s 1
9 23 Semenova Alena 1966 RUS 6.5 w

FM Antal Tibor Kende 2353 HUN Rp:2267 Pts. 5.5
1 92 Doknjas John 1900 CAN 4 s 1
2 53 Mihajlov Sebastian 2076 NOR 5 w 1
3 36 Blahynka Martin 2153 CZE 5 s ½
4 28 Martinez Alcantara Jose Eduar 2210 PER 5.5 w ½
5 33 Asgarizadeh Ahmad 2170 IRI 5.5 s ½
6 32 Zsirai Peter 2195 HUN 4.5 w 1
7 26 Vorontsov Pavlo 2220 UKR 6 w 0
8 50 Perske Thore 2082 GER 4.5 s 1
9 31 Saiyn Zhanat 2197 KAZ 5.5 w

Zsirai Peter 2195 HUN Rp:2117 Pts. 4.5
1 117 Shi Diwen 1777 CAN 4.5 w 1
2 78 Petrovskis Olegs 1946 LAT 4 s ½
3 74 Abramciuc Marius 1959 MDA 4.5 w 1
4 12 Tari Aryan 2295 NOR 5 s 1
5 2 Sanal Vahap 2397 TUR 5.5 w 0
6 6 Antal Tibor Kende 2353 HUN 5.5 s 0
7 70 Tutisani Noe 1978 GEO 4.5 w 0
8 93 Balaji Ananthanarayanan 1888 ENG 3.5 s 1
9 72 Khorsandi Arian 1972 IRI 4.5 w

Peczely Sebastian Zsombor 2092 HUN Rp:2036 Pts. 4.5
1 130 Ozmen Mustafa Lutfi Poyraz 1723 TUR 4 s 1
2 3 Ali Marandi Cemil Can 2367 TUR 6.5 w 0
3 92 Doknjas John 1900 CAN 4 s 1
4 85 Plotkin Mark 1928 CAN 4 w 1
5 17 Kozionov Kirill 2263 RUS 5.5 s 0
6 81 Cortes Orihuela Javier 1939 CHI 4.5 w 0
7 89 Hoang Harry 1919 SUI 3.5 s ½
8 91 Stefanov Emil 1904 BUL 3.5 w 1
9 74 Abramciuc Marius 1959 MDA 4.5 s

WYCC 2012 Open Under 18

Here a nice ending from Rd4

Black played solidly from the opening and did nothing special. The game was equal but white should not have allowed a queen trade.

Nagy,Ga(HUN 2408) – Anton Guijarro,D (2559) [D63]
WY BU18 2012 Maribor SLO (4), 11.11.2012
The position looks equal but it is not. How should black continue?

Black to Play