Monthly Archives: June 2019

Daily Grind

Tactics every day!

Little break

Thinking time

 

It’s all in the details

Advertisements

Hungarian Youth Ch 2019 Rd9

U18 Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 2
FM Vanczak Tamas HUN 2311 7,0 47,5 33,5
2 1
FM Papp Levente HUN 2350 7,0 47,0 36,0
3 3
FM Kokeny Norbert Adrian HUN 2268 7,0 46,0 34,0
4 6
FM Bohus Adam HUN 2196 6,0 44,0 28,5
5 13
Miszler Levente HUN 2041 5,0 48,0 27,5
6 12
Kovacs Gabor Etele HUN 2062 5,0 39,5 22,5
7 5
Udvardi Zalan HUN 2211 4,5 48,5 28,5
8 8
Acs Marton HUN 2138 4,5 45,0 26,0
9 11
Kaloczi Kristof HUN 2098 4,5 42,0 23,5
10 4
Vodila Martin Botond HUN 2243 4,5 40,0 21,5
11 9
Pogany Zsombor HUN 2121 4,5 36,5 23,0
12 7
Horvath Balazs HUN 2139 4,0 45,0 23,0
13 14
Barasits Balint HUN 2022 4,0 32,5 16,5
14 17
Pesti Mate HUN 1925 4,0 32,0 16,0
15 15
Kresz Adam HUN 1949 3,5 40,5 20,0
16 20
Monduk Ferenc HUN 1717 3,5 36,5 16,0
17 10
Varga Marcell HUN 2106 3,5 35,5 17,0
18 19
Laszlo Csaba HUN 1852 3,5 32,0 17,5
19 18
Birovecz Ben Jordan HUN 1912 2,5 35,5 6,5
20 16
Szabo A. Martin HUN 1946 2,0 36,5 13,0

 

U16-Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 1
FM Persanyi Barnabas HUN 2404 7,5 47,5 39,5
2 2
FM Karacsonyi Gellert HUN 2304 7,0 48,5 33,5
3 11
Geher Koppany HUN 2089 6,5 48,0 33,0
4 7
FM Ongut Tamas Gunes HUN 2120 5,5 47,5 32,5
5 10
Szilagyi Norbert HUN 2093 5,5 41,0 26,5
6 15
Tapodi Norman Lajos HUN 2043 5,5 40,5 29,5
7 9
Papp Bence HUN 2094 5,0 50,5 29,0
8 3
Pribelszky Bence HUN 2244 5,0 50,0 28,0
9 4
Virag Balint HUN 2173 5,0 48,0 26,5
10 13
Dibusz Domonkos HUN 2067 5,0 46,0 30,0
11 6
Leszko Bence HUN 2135 5,0 42,5 25,5
12 5
AIM Kovacsy Barnabas HUN 2136 5,0 42,0 23,5
13 20
Fodor Kornel HUN 1926 5,0 40,0 25,5
14 17
Magold Victor ROU 1968 5,0 39,5 20,5
15 14
Kratzmajer Akos Gyorgy HUN 2048 5,0 37,5 24,0
16 18
Demjen Mark HUN 1944 5,0 37,0 21,5
17 12
Palczert Botond HUN 2068 4,5 38,5 23,5
18 24
Lakatos Tamas HUN 1833 4,5 38,0 19,5
19 16
Csajbok Levente Tamas HUN 1985 4,5 36,5 19,0
20 8
Baski Barnabas HUN 2108 4,0 46,5 23,5
21 26
Varga Boldizsar HUN 1804 4,0 41,0 19,5
22 21
Follardt Lorinc HUN 1913 4,0 40,5 20,0
23 27
AFM Blahota Marcell HUN 1793 4,0 39,0 19,5
24 23
Erseki Aron HUN 1854 4,0 38,5 20,5
25 19
AIM Bakos Balazs HUN 1940 4,0 38,0 20,5
26 31
Zsirai Balint HUN 1342 4,0 31,0 16,5
27 22
Forgacs Andras HUN 1873 3,5 35,5 16,5
28 28
Gorombei Balint HUN 1748 3,5 32,5 14,5
29 25
Bolyki Istvan HUN 1821 3,0 32,0 13,0
30 29
Jojart Zsolt HUN 1705 3,0 30,0 13,0
31 30
Monduk Laszlo HUN 1437 2,0 33,5 12,5

 

U14 Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3   TB4
1 1
FM Borhy Marcell HUN 2374 8,0 51,5 41,5 2353
2 5
Fule Simon HUN 2148 7,0 49,5 35,5 2179
3 3
FM Pasti Aron HUN 2193 6,5 51,5 34,5 2172
4 12
Farkas Otto Jr. HUN 1859 6,5 44,0 30,5 1977
5 4
Juhasz Agoston HUN 2161 6,0 47,0 29,0 1994
6 13
Barsi Botond HUN 1850 6,0 40,5 27,0 1848
7 2
Pasztor Balazs HUN 2215 5,5 49,5 33,0 1998
8 15
Gyenes Mate HUN 1823 5,5 49,5 31,0 2023
9 6
Kozsik Bende Barnabas HUN 2089 5,5 48,0 29,5 1943
10 8
Pervai Laszlo HUN 2033 5,5 46,5 29,0 1936
11 7
AIM Daroczi Donat HUN 2050 5,5 44,5 28,0 1885
12 14
AIM Szalay-Ocsak Bank HUN 1826 5,5 39,0 25,0 1766
13 11
Pater Peter HUN 1901 5,0 50,0 31,0 1933
14 24
Gyurika Tamas HUN 1643 5,0 46,0 26,0 1891
15 20
Csidey Csongor HUN 1708 5,0 44,5 28,5 1915
16 9
Bilku Andras HUN 1907 5,0 43,0 26,5 1759
17 17
Kun Balint HUN 1813 5,0 38,5 25,0 1759
18 16
Petervari Szabolcs HUN 1816 4,5 41,5 24,5 1746
19 18
Kresz Tamas HUN 1766 4,5 41,0 25,0 1684
20 10
Kovacs Patrik Zsolt HUN 1903 4,5 40,0 22,0 1660
21 29
Mathe Gergely HUN 1566 4,5 32,5 13,5 1495
22 22
Onodi Tamas HUN 1684 4,0 44,0 22,0 1737
23 34
Gergely Daniel HUN 1427 4,0 40,0 19,0 1663
24 28
Torok Csaba HUN 1579 4,0 39,5 18,5 1610
25 32
Broderick Tamas HUN 1511 4,0 38,0 20,0 1692
26 23
Kovacs Laszlo HUN 1683 4,0 37,5 20,5 1624
27 36
Tancz Janos HUN 1414 4,0 37,5 18,5 1595
28 19
Ujpal Balint HUN 1741 4,0 36,0 18,5 1486
29 25
Kardos Levente HUN 1629 4,0 36,0 18,0 1536
30 21
Bacsi Kristof HUN 1695 4,0 35,5 20,5 1555
31 27
Szoke Kristof HUN 1583 4,0 35,5 16,5 1567
32 30
Magyar Erik Ferenc HUN 1561 4,0 34,0 18,0 1556
33 35
Fesus Marcell HUN 1426 3,5 39,5 19,0 1544
34 33
Szabo Bence Andreas HUN 1447 3,5 34,0 13,0 1458
35 38
Nemeth Zeteny HUN 1285 3,5 33,0 13,5 1448
36 39
Gal Andras HUN 1250 3,5 28,0 11,5 1392
37 31
Petroczy Zoltan HUN 1517 3,0 42,5 19,5 1601
38 37
Erdelyi Borisz HUN 1372 3,0 38,5 15,5 1484
39 40
Csiki Laszlo Levente HUN 1222 3,0 33,0 17,0 1507
40 26
Vegh Benedek HUN 1626 2,5 36,0 13,0 1317
41 41
Sainidis-Fabry Konstantin HUN 1201 2,0 35,5 12,0 1174
42 42
Klinga Matyas HUN 1157 1,5 31,5 5,5 1124

 

U12 Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3   TB4
1 4
Palczert Matyas HUN 2007 7,5 52,5 38,0 2157
2 3
Tran David HUN 2078 7,0 48,0 37,5 2092
3 1
Tancsa Tamas HUN 2158 6,5 52,0 37,0 2022
4 2
Konyves Almos HUN 2125 6,5 50,0 30,5 1940
5 7
Magold Filip ROU 1906 6,0 49,5 31,0 1885
6 9
Szikszai Bertalan HUN 1896 6,0 46,0 32,0 1782
7 5
Kolimar Kristof Pal HUN 1979 6,0 44,0 27,5 1784
8 11
Szegedy Matyas HUN 1806 5,5 46,5 31,5 1817
9 6
Bodrogi Bendeguz HUN 1925 5,0 50,0 29,0 1774
10 8
Megyaszai Balazs HUN 1905 5,0 45,5 27,0 1632
11 10
Turcsanyi Vince Gergo HUN 1816 5,0 44,5 25,5 1651
12 13
Szabo Marton Nandor HUN 1665 5,0 44,5 25,0 1663
13 16
Kasnya Peter HUN 1496 5,0 44,0 26,0 1645
14 22
Gergely Daniel HUN 1393 5,0 44,0 24,5 1725
15 23
Szarka Tibor HUN 1379 5,0 40,0 23,5 1559
16 15
Marjanovic Alex HUN 1629 5,0 34,5 24,0 1458
17 14
Gulacsi Donat Ferenc HUN 1638 4,5 47,0 25,5 1580
18 25
Makay Mark Janos HUN 1354 4,5 43,0 25,5 1624
19 28
Vancsisin Mark HUN 1246 4,5 40,0 21,0 1518
20 20
Zsaki Akos HUN 1432 4,5 39,5 20,5 1523
21 18
Kossela Peter HUN 1480 4,5 37,5 24,0 1372
22 24
Apro Barnabas HUN 1361 4,5 32,5 17,0 1313
23 12
Herczeg Marcell HUN 1783 4,0 44,5 25,5 1562
24 26
Andras Ferenc HUN 1329 4,0 40,0 20,5 1461
25 17
Toth Gergely HUN 1485 4,0 39,5 25,0 1447
26 19
Puskas Mihaly HUN 1458 4,0 36,0 15,5 1315
27 27
Petyko Martin HUN 1248 4,0 34,5 17,5 1207
28 32
Nagy Botond HUN 1104 4,0 34,0 16,0 1279
29 30
Apjok Balazs HUN 1190 4,0 32,5 18,0 1278
30 29
Denes Mark HUN 1239 3,5 37,5 17,0 1250
31 36
Kosi Kornel Aron HUN 0 3,5 33,5 17,0 1153
32 31
Beznicza Laszlo Bodo HUN 1164 3,5 33,0 15,0 1158
33 35
Erdelyi Balazs HUN 0 3,5 32,5 15,5 1267
34 21
Gyurika Roland HUN 1414 3,5 31,0 13,0 1088
35 34
Borocz Lorinc HUN 0 3,5 30,0 12,5 1113
36 33
Csihon Zsolt HUN 1025 2,5 31,5 12,5 1080
37 37
Majorani Marcell Zsolt HUN 0 1,5 35,5 11,5 894

 

U10 Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3   TB4
1 1
CM Giang Tran Nam HUN 2008 7,5 49,0 38,0 1692
2 4
Foldes Marton Gabor HUN 1653 7,0 51,5 35,0 1733
3 8
Karacsonyi Bank HUN 1529 7,0 49,5 36,0 1725
4 7
Matyassy Lazar HUN 1539 6,0 48,0 33,0 1582
5 14
Toth Barnabas HUN 1363 6,0 44,0 30,5 1613
6 2
Panda Barnabas HUN 1722 5,5 48,5 30,0 1529
7 3
Csernyik Mark HUN 1704 5,5 46,5 27,5 1415
8 5
Pasti Zsombor HUN 1641 5,5 42,0 27,0 1355
9 12
Lehocz Jozsef Jr. HUN 1382 5,0 50,5 28,5 1613
10 34
Varga Boldizsar HUN 0 5,0 48,5 27,5 1597
11 9
ACM Megyeri Martin HUN 1520 5,0 46,5 26,0 1302
12 6
Vadkerti Vince HUN 1558 5,0 45,5 27,5 1421
13 13
Csontos Aron HUN 1376 5,0 45,0 27,0 1439
14 11
Kovacs Kristof HUN 1435 5,0 42,5 26,5 1297
15 17
Kerekes Laszlo Fulop HUN 1320 5,0 41,5 23,5 1346
16 15
Biro Daniel HUN 1343 5,0 39,0 24,5 1334
17 20
Toth Rafael HUN 1178 5,0 36,5 20,0 1248
18 19
Nagy Levente HUN 1198 4,5 44,0 21,5 1363
19 21
Baki Bence HUN 1174 4,5 40,0 21,0 1271
20 29
Ferku Donat HUN 0 4,5 38,5 22,5 1259
21 10
Havasi Gergely Bulcsu HUN 1486 4,0 46,0 25,5 1428
22 26
Gencsi David Sandor HUN 1038 4,0 40,5 20,0 1212
23 18
Cserpes Gabor Janos HUN 1263 4,0 38,0 20,5 1138
24 23
Berla Zoltan Mate HUN 1098 4,0 35,5 20,0 1237
25 16
Havasi Mate Pal HUN 1325 4,0 35,5 18,5 1121
26 33
Mathe Levente Nandor HUN 0 4,0 26,5 14,0 1038
27 25
Porpaczy Marton HUN 1058 3,5 37,0 16,5 1151
28 28
Deak-Sala Daniel HUN 1008 3,5 34,0 15,0 1078
29 22
Tarsoly Csanad HUN 1110 3,5 33,0 15,0 1085
30 30
Gado Zsombor HUN 0 3,0 34,0 16,0 1010
31 24
Keresztesi Aron Bendeguz HUN 1069 2,0 30,0 10,0 858
32 27
Bardics Marko HUN 1010 2,0 29,5 8,0 943
33 31
Kasa Barnabas HUN 0 1,5 31,0 9,0 844
34 32
Kun Balazs HUN 0 1,5 29,5 4,0 813

 

U8 Final Ranking after 7 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3   TB4
1 1
ACM Szuhorukov Marcell HUN 1343 7,0 28,0 28,0 1815
2 4
Bod Marton HUN 0 6,0 28,5 24,0 1373
3 7
Kerekes Janos HUN 0 5,0 29,0 19,0 1222
4 2
Szegedy Szabolcs ROU 1107 4,0 30,5 19,0 1099
5 6
Herczeg Benedek HUN 0 4,0 26,0 17,0 1114
6 8
Nemeth Balint Levente HUN 0 4,0 23,5 14,5 1075
7 5
Gyorgy Balazs HUN 0 3,5 26,0 15,5 1064
8 9
Pergel Bence HUN 0 3,5 23,5 15,0 943
9 13
Turcsanyi Vendel HUN 0 3,5 21,5 13,0 943
10 10
Puskas Gergely HUN 0 3,0 22,5 8,0 875
11 12
Toth Jonatan HUN 0 2,5 23,5 10,0 864
12 11
Szarvas Mate HUN 0 2,0 19,5 9,0 745
13 3
Birovecz Benjamin David HUN 0 1,0 17,0 4,0 200

Kislik on Carlsen

Another instructional video from IM Kislik who is based in Budapest

Grand Chess Tour featuring GM Carlsen

TWIC 1285 Caro-Kann

selected games

Here are a couple of nice Caro-Kann games

 

 

Low-Dreev

Two Knights variation 3..Bg4

10th Dolomiti Open 2019 Rd5

After 39.Rxb5(Diagram)

Black was pressing for a long time before converting in the endgame

What do you recommend for Black?

After 39.Rxb5

 

Ali Marandi-Nisipeanu

Exchange variation

14th Teplice Open 2019 Rd6

After 25.Nf1(Diagram)

Black has taken over the centre and has the more active knight

What do you recommend for Black?

After 25.Nf1

 

37th Balaton International Chess Festival 2019

Balaton International Chess Festival GM-Final Ranking

GM Aczel Gergely shared first with 6/9

Rk. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.  TB1   TB2   TB3
1 IM Kevlishvili Robby 2473 NED * ½ 1 ½ 0 ½ 1 ½ 1 1 6,0 23,50 0,0 4
2 GM Aczel Gergely 2539 HUN ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 6,0 23,00 0,0 3
3 IM Girish A. Koushik 2444 IND 0 ½ * ½ 1 ½ 1 ½ 1 1 6,0 22,50 0,0 4
4 IM Karttunen Mika 2463 FIN ½ ½ ½ * ½ ½ 0 1 1 1 5,5 20,50 0,0 3
5 GM Czebe Attila 2435 HUN 1 ½ 0 ½ * ½ ½ 0 1 1 5,0 18,75 0,0 3
6 GM Varga Zoltan 2457 HUN ½ ½ ½ ½ ½ * 0 ½ 1 1 5,0 18,50 0,0 2
7 FM Krstulovic Alex 2368 HUN 0 0 0 1 ½ 1 * ½ 1 1 5,0 17,25 0,0 4
8 IM Torma Robert 2439 HUN ½ ½ ½ 0 1 ½ ½ * 0 1 4,5 20,00 0,0 2
9 CM Prraneeth Vuppala 2264 IND 0 0 0 0 0 0 0 1 * 0 1,0 4,50 0,0 1
10 WIM Tejaswini Sagar 2246 IND 0 0 0 0 0 0 0 0 1 * 1,0 1,00 0,0 1

 

IM Final Ranking 

Rk. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.  TB1   TB2   TB3
1 IM Szeberenyi Adam 2373 HUN * ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 1 1 6,5 26,50 0,0 4
2 IM To Nhat Minh 2368 HUN ½ * ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 1 6,0 24,25 0,0 3
3 Polgar-Shutzman Tom 2208 USA ½ ½ * ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 5,5 23,00 0,0 2
4 Suta Andraz 2195 SLO 0 ½ ½ * 1 ½ 1 ½ 1 ½ 5,5 22,00 0,0 3
5 FM Nowak Lukasz 2267 POL ½ ½ ½ 0 * 1 0 ½ ½ 1 4,5 19,50 1,0 2
6 GM Naumkin Igor 2394 RUS ½ ½ ½ ½ 0 * ½ 0 1 1 4,5 19,50 0,0 2
7 FM Gorcsi Gabor 2220 HUN ½ 0 0 0 1 ½ * 1 0 ½ 3,5 14,50 0,0 2
8 WCM Vishwa Vasnawala 2070 IND 0 ½ ½ ½ ½ 1 0 * 0 0 3,0 15,25 0,0 1
9 WCM Jain Nityata 2219 IND 0 0 ½ 0 ½ 0 1 1 * 0 3,0 11,50 0,0 2
10 FM Gombocz Ferenc Jr. 2245 HUN 0 0 0 ½ 0 0 ½ 1 1 * 3,0 10,50 0,0 2

 

Open-Final Ranking after 9 Rounds

Rk. SNo Name FED Rtg Pts.  TB1   TB2   TB3 
1 1 Haszon David HUN 2281 7,5 46,0 34,5 2160
2 2 FM Forgacs Jozsef HUN 2204 7,0 49,5 36,5 2252
3 7 Szitas Gabor HUN 2113 6,0 50,0 33,0 2128
4 3 Szekely Ferenc HUN 2194 6,0 47,0 32,0 2025
5 19 Dr Hitesh Vasanwala IND 1769 6,0 47,0 27,5 2083
6 5 IM Nagy Ervin Dr. HUN 2170 6,0 41,5 26,5 1985
7 11 Sepetavc Walter AUT 1887 5,5 43,0 28,0 1898
8 8 Metaxasz Vaszilisz HUN 2013 5,0 46,5 31,0 2011
9 10 Bernath Bence HUN 1966 5,0 45,0 24,0 2012
10 16 Vitai Tamas HUN 1829 5,0 44,5 28,5 1842
11 13 Gorbe Szabolcs HUN 1867 5,0 41,5 26,5 1851
12 6 WFM Hng Mei-En Emmanuelle SGP 2106 5,0 41,5 25,0 1898
13 12 Radics Laszlo Dr. HUN 1877 5,0 39,5 22,0 1792
14 30 Kunnavakkam Sudarshanagopal Vin USA 1648 5,0 38,5 21,5 1874
15 29 Mihalca Imre-Gheorghe ROU 1674 4,5 49,0 27,5 2042
16 14 Farkas Otto Jr. HUN 1859 4,5 48,5 28,0 1943
17 4 FM Kincs Imre HUN 2172 4,5 47,5 30,0 2018
18 33 AIM Aayush Bhattacherjee IND 1527 4,5 42,5 21,0 1782
19 15 Aladics Jozsef HUN 1828 4,5 38,5 22,5 1840
20 24 Lohia Sohum ENG 1717 4,5 34,0 20,5 1689
21 9 Gunyecz Zoltan Dr. HUN 1983 4,0 42,5 21,0 1767
22 20 Garces Adan Jose A. ESP 1769 4,0 40,5 21,0 1869
23 31 Balint Peter AUT 1619 4,0 40,0 20,5 1728
24 18 Sagar Siya IND 1792 4,0 40,0 17,5 1822
25 25 Farkas Otto HUN 1707 4,0 38,5 18,0 1679
26 34 Kobersky Petr CZE 1495 4,0 32,0 12,0 1540
27 17 Anishka Vikram IND 1800 3,5 47,0 21,5 1823
28 32 Toth Charles FRA 1577 3,5 35,5 19,0 1606
29 23 Rabovszky Gyorgy HUN 1744 3,0 37,5 16,0 1591
30 27 Guardia Bencomo Tomas ESP 1685 3,0 36,5 16,0 1648
31 22 Dlauchy Peter HUN 1746 2,5 37,0 13,0 1544
32 21 Dan Daniel HUN 1756 2,5 35,5 13,0 1455
33 26 Anjali R. Sagar IND 1701 2,5 35,5 12,0 1482
34 28 Plata Fernandez Diego ESP 1678 2,0 37,5 12,5 1488
35 36 Dan Abraham HUN 1120 2,0 32,5 9,0 1234
36 35 Dev Nehal Shah IND 1203 1,5 34,0 11,0 1391
37 37 Dan Manuel HUN 0 1,0 29,0 4,0 722

 

selected games

 

Vishwa-Szeberenyi

Queen’s Gambit Declined

37th Balaton IM 2019 Rd8

After 19.Nd2(Diagram)

Black has the better placed king and the c-file is a rather calm looking ending

What do you recommend for Black?

After 19.Nd2

 

TWIC 1285 Hungarians in Action

The latest issue of TWIC is now available

selected games

 

Mukachevo Rating(UKR)-Round 1

WFM Terbe Zsuzsanna(my MTK teammate) started with a bang as two Hungarians traveled to Ukraine

Rk. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Pts.  TB1   TB2   TB3
1
WFM Terbe Zsuzsanna 2160 HUN * 1 1,0 0,0 1 0,00
Vachylia Andrii 2263 UKR * 1 1,0 0,0 1 0,00
IM Tiba Vladyslav 2375 UKR * 1 1,0 0,0 1 0,00
FM Oros Robert 2321 UKR * 1 1,0 0,0 1 0,00
FM Sakun Volodymyr 2349 UKR * 1 1,0 0,0 1 0,00
6
FM Larkin Vladyslav 2398 UKR 0 * 0,0 0,0 0 0,00
IM Boricsev Oleg 2252 HUN 0 * 0,0 0,0 0 0,00
IM Priehoda Vitezslav 2361 CZE 0 * 0,0 0,0 0 0,00
WCM Karelina Polina 1718 BAH 0 * 0,0 0,0 0 0,00
FM Terletsky Oleg 2318 UKR 0 * 0,0 0,0 0 0,00

 

Terbe,Z-Terletsky

London System vs King’s Indian

39th Mukachevo Rating IM Rd1

After 15.b4(Diagram)

The Bh2 is alive and well with a future c4-c5 in the works

What do you recommend for Black?

After 15.b4

Book News June 2019

Coming soon from Quality Chess

Opening Simulator – King’s Indian Defence by Esben Lund & Andreas Skytte Hagen

Opening Simulator is a new and innovative approach to studying the opening, based on the Deliberate Practice concept. Rather than presenting moves and variations, the authors offer a ‘read, solve and play’ approach which is designed to replicate a real game more closely than other opening books. First, a thorough Introduction discusses the main variations, pawn structures and themes. Then, after working through the 400 carefully chosen exercises, the reader will benefit from enhanced tactical and problem-solving ability.

Unlike a normal puzzle book, the exercises all stem from the King’s Indian, making this book the ideal resource for King’s Indian players of all abilities to hone their skills.

 

The Nemesis – Geller’s Greatest Games

Geller never became World Champion but he won everything else – two Soviet titles, seven Olympiad team gold medals and three Olympiad golds for individual performance are just a few of his accomplishments. Geller crowned his long career by becoming World Senior Champion in 1992. Geller was also noted for his ability to share his wisdom – he coached World Champions Boris Spassky and Anatoly Karpov. In The Nemesis, Geller annotates over 130 of his greatest games with wit and insight.

 

 

Recently released

 

The Science of Strategy by Alexander Kotov

In The Science of Strategy, Alexander Kotov takes a methodical approach to this mysterious subject, breaking it down into clear themes. He starts with the crucial role of the pawn in chess, before systematically discussing a series of key strategic elements to complete the overall picture. Finally, building on what has gone before, one of the most difficult aspects of chess is discussed: the ability to evaluate a position and conceive a plan on the basis of this evaluation.

 

 

Hungarian Youth Ch 2019 Rd5

U18 Rank after Round 5

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 1
FM Papp Levente HUN 2350 4,5 15,0 13,5
2 2
FM Vanczak Tamas HUN 2311 3,5 17,5 11,0
3 5
Udvardi Zalan HUN 2211 3,5 14,0 10,5
4 3
FM Kokeny Norbert Adrian HUN 2268 3,5 12,0 10,5
5 13
Miszler Levente HUN 2041 3,0 16,0 10,0
6 8
Acs Marton HUN 2138 3,0 13,0 9,0
7 7
Horvath Balazs HUN 2139 3,0 12,0 9,0
8 11
Kaloczi Kristof HUN 2098 3,0 11,0 8,0
9 12
Kovacs Gabor Etele HUN 2062 3,0 8,5 6,0
10 6
FM Bohus Adam HUN 2196 2,5 15,0 10,0
11 9
Pogany Zsombor HUN 2121 2,5 12,5 9,0
12 4
Vodila Martin Botond HUN 2243 2,5 9,0 5,5
13 19
Laszlo Csaba HUN 1852 2,5 8,5 5,5
14 15
Kresz Adam HUN 1949 2,0 16,0 7,5
15 20
Monduk Ferenc HUN 1717 2,0 10,5 6,0
16 16
Szabo A. Martin HUN 1946 1,5 12,0 5,0
17 17
Pesti Mate HUN 1925 1,5 10,5 4,0
18 14
Barasits Balint HUN 2022 1,5 10,0 4,5
19 10
Varga Marcell HUN 2106 1,0 14,0 5,0
20 18
Birovecz Ben Jordan HUN 1912 0,5 13,0 0,5

 

U16 Rank after Round 5

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 1
FM Persanyi Barnabas HUN 2404 4,5 14,5 14,5
2 7
FM Ongut Tamas Gunes HUN 2120 4,0 12,0 12,5
3 9
Papp Bence HUN 2094 3,5 15,0 11,0
4 2
FM Karacsonyi Gellert HUN 2304 3,5 15,0 10,5
5 11
Geher Koppany HUN 2089 3,5 14,5 11,5
6 13
Dibusz Domonkos HUN 2067 3,5 14,0 12,0
7 15
Tapodi Norman Lajos HUN 2043 3,5 11,0 10,5
8 3
Pribelszky Bence HUN 2244 3,0 17,0 12,0
9 4
Virag Balint HUN 2173 3,0 14,5 9,0
10 12
Palczert Botond HUN 2068 3,0 14,0 9,5
11 10
Szilagyi Norbert HUN 2093 3,0 12,0 8,5
12 8
Baski Barnabas HUN 2108 2,5 17,5 10,0
13 6
Leszko Bence HUN 2135 2,5 13,5 8,5
14 23
Erseki Aron HUN 1854 2,5 13,5 7,0
15 5
AIM Kovacsy Barnabas HUN 2136 2,5 13,0 7,0
16 20
Fodor Kornel HUN 1926 2,5 11,5 8,0
17 16
Csajbok Levente Tamas HUN 1985 2,5 11,5 5,5
18 18
Demjen Mark HUN 1944 2,5 11,0 6,5
19 24
Lakatos Tamas HUN 1833 2,5 11,0 5,0
20 14
Kratzmajer Akos Gyorgy HUN 2048 2,5 10,5 7,5
21 19
AIM Bakos Balazs HUN 1940 2,5 10,0 5,5
22 27
AFM Blahota Marcell HUN 1793 2,0 13,5 7,0
23 26
Varga Boldizsar HUN 1804 2,0 13,0 5,5
24 21
Follardt Lorinc HUN 1913 2,0 11,0 7,0
25 17
Magold Victor ROU 1968 2,0 11,0 4,5
26 28
Gorombei Balint HUN 1748 2,0 9,0 3,0
27 22
Forgacs Andras HUN 1873 1,5 12,0 5,0
28 30
Monduk Laszlo HUN 1437 1,5 11,0 4,5
29 25
Bolyki Istvan HUN 1821 1,5 11,0 3,0
30 29
Jojart Zsolt HUN 1705 1,5 8,5 3,5
31 31
Zsirai Balint HUN 1342 1,0 11,5 5,0

 

U14 Rank after Round 5

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 1
FM Borhy Marcell HUN 2374 5,0 16,5 15,0
2 2
Pasztor Balazs HUN 2215 4,0 17,0 13,0
3 3
FM Pasti Aron HUN 2193 4,0 16,0 12,5
4 11
Pater Peter HUN 1901 4,0 14,0 11,5
5 6
Kozsik Bende Barnabas HUN 2089 3,5 16,0 11,5
6 5
Fule Simon HUN 2148 3,5 15,5 12,0
7 7
AIM Daroczi Donat HUN 2050 3,5 13,5 11,0
8 15
Gyenes Mate HUN 1823 3,5 12,5 10,0
9 20
Csidey Csongor HUN 1708 3,5 10,5 10,0
10 4
Juhasz Agoston HUN 2161 3,0 17,0 11,0
11 24
Gyurika Tamas HUN 1643 3,0 15,5 9,0
12 22
Onodi Tamas HUN 1684 3,0 14,0 9,0
13 8
Pervai Laszlo HUN 2033 3,0 12,5 10,0
14 12
Farkas Otto Jr. HUN 1859 3,0 12,5 9,0
15 18
Kresz Tamas HUN 1766 3,0 12,5 9,0
16 23
Kovacs Laszlo HUN 1683 3,0 9,5 6,0
17 13
Barsi Botond HUN 1850 2,5 14,0 9,0
18 9
Bilku Andras HUN 1907 2,5 14,0 9,0
19 16
Petervari Szabolcs HUN 1816 2,5 14,0 8,5
20 14
AIM Szalay-Ocsak Bank HUN 1826 2,5 12,0 8,0
21 31
Petroczy Zoltan HUN 1517 2,5 12,0 7,5
22 32
Broderick Tamas HUN 1511 2,5 12,0 6,5
23 21
Bacsi Kristof HUN 1695 2,5 10,5 8,0
24 17
Kun Balint HUN 1813 2,5 10,0 9,0
25 10
Kovacs Patrik Zsolt HUN 1903 2,5 10,0 6,0
26 19
Ujpal Balint HUN 1741 2,5 9,0 5,5
27 34
Gergely Daniel HUN 1427 2,0 13,5 5,5
28 35
Fesus Marcell HUN 1426 2,0 13,0 7,0
29 37
Erdelyi Borisz HUN 1372 2,0 13,0 5,0
30 40
Csiki Laszlo Levente HUN 1222 2,0 12,5 7,0
31 30
Magyar Erik Ferenc HUN 1561 2,0 10,0 5,5
32 27
Szoke Kristof HUN 1583 2,0 9,5 3,0
33 25
Kardos Levente HUN 1629 2,0 8,5 4,0
34 36
Tancz Janos HUN 1414 1,5 14,0 5,0
35 28
Torok Csaba HUN 1579 1,5 12,5 5,0
36 33
Szabo Bence Andreas HUN 1447 1,5 12,0 3,5
37 38
Nemeth Zeteny HUN 1285 1,5 10,5 3,5
38 41
Sainidis-Fabry Konstantin HUN 1201 1,0 13,0 4,0
39 26
Vegh Benedek HUN 1626 1,0 11,5 4,0
40 39
Gal Andras HUN 1250 1,0 9,5 3,0
41 29
Mathe Gergely HUN 1566 1,0 9,5 1,0
42 42
Klinga Matyas HUN 1157 0,5 11,0 2,5

 

U12 Rank after Round 5

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 4
Palczert Matyas HUN 2007 4,5 18,0 14,0
2 1
Tancsa Tamas HUN 2158 4,5 14,5 14,0
3 3
Tran David HUN 2078 4,0 13,5 12,5
4 9
Szikszai Bertalan HUN 1896 4,0 13,5 12,0
5 11
Szegedy Matyas HUN 1806 3,5 15,0 12,5
6 2
Konyves Almos HUN 2125 3,5 13,5 9,5
7 12
Herczeg Marcell HUN 1783 3,5 13,0 10,0
8 25
Makay Mark Janos HUN 1354 3,5 10,5 9,0
9 7
Magold Filip ROU 1906 3,0 18,0 11,0
10 6
Bodrogi Bendeguz HUN 1925 3,0 15,5 11,5
11 14
Gulacsi Donat Ferenc HUN 1638 3,0 15,5 11,0
12 22
Gergely Daniel HUN 1393 3,0 14,5 8,0
13 13
Szabo Marton Nandor HUN 1665 3,0 13,5 9,0
14 8
Megyaszai Balazs HUN 1905 3,0 12,5 10,0
15 10
Turcsanyi Vince Gergo HUN 1816 3,0 11,5 8,0
16 16
Kasnya Peter HUN 1496 3,0 10,0 8,0
17 5
Kolimar Kristof Pal HUN 1979 2,5 15,5 9,0
18 17
Toth Gergely HUN 1485 2,5 14,0 10,0
19 18
Kossela Peter HUN 1480 2,5 13,5 10,0
20 20
Zsaki Akos HUN 1432 2,5 12,5 7,0
21 23
Szarka Tibor HUN 1379 2,5 10,5 6,5
22 30
Apjok Balazs HUN 1190 2,5 9,0 5,0
23 26
Andras Ferenc HUN 1329 2,0 13,5 7,0
24 27
Petyko Martin HUN 1248 2,0 13,0 5,5
25 35
Erdelyi Balazs HUN 0 2,0 11,5 5,0
26 15
Marjanovic Alex HUN 1629 2,0 11,0 8,0
27 28
Vancsisin Mark HUN 1246 2,0 11,0 5,5
28 36
Kosi Kornel Aron HUN 0 2,0 9,5 5,5
29 32
Nagy Botond HUN 1104 2,0 9,5 4,0
30 29
Denes Mark HUN 1239 1,5 12,0 4,0
31 37
Majorani Marcell Zsolt HUN 0 1,5 11,5 5,5
32 33
Csihon Zsolt HUN 1025 1,5 10,0 3,5
33 31
Beznicza Laszlo Bodo HUN 1164 1,5 10,0 3,0
34 34
Borocz Lorinc HUN 0 1,5 10,0 2,5
35 24
Apro Barnabas HUN 1361 1,5 9,5 3,5
36 19
Puskas Mihaly HUN 1458 1,0 11,5 2,5
37 21
Gyurika Roland HUN 1414 1,0 11,5 2,5

 

U10 Rank after Round 5

Rk. SNo Name FED Rtg  TB1   TB2   TB3
1 1
CM Giang Tran Nam HUN 2008 4,0 18,0 14,0
2 2
Panda Barnabas HUN 1722 4,0 15,0 12,0
3 7
Matyassy Lazar HUN 1539 4,0 14,0 13,0
4 8
Karacsonyi Bank HUN 1529 4,0 14,0 12,0
5 4
Foldes Marton Gabor HUN 1653 4,0 14,0 11,5
6 10
Havasi Gergely Bulcsu HUN 1486 3,5 12,5 9,5
7 14
Toth Barnabas HUN 1363 3,5 11,0 10,0
8 12
Lehocz Jozsef Jr. HUN 1382 3,0 16,5 11,0
9 3
Csernyik Mark HUN 1704 3,0 16,0 10,5
10 11
Kovacs Kristof HUN 1435 3,0 14,5 10,0
11 34
Varga Boldizsar HUN 0 3,0 13,5 9,5
12 6
Vadkerti Vince HUN 1558 3,0 12,5 9,5
13 15
Biro Daniel HUN 1343 3,0 11,0 9,5
14 17
Kerekes Laszlo Fulop HUN 1320 3,0 11,0 6,0
15 5
Pasti Zsombor HUN 1641 2,5 15,5 10,0
16 9
ACM Megyeri Martin HUN 1520 2,5 15,5 9,5
17 13
Csontos Aron HUN 1376 2,5 15,0 9,0
18 19
Nagy Levente HUN 1198 2,5 14,5 7,5
19 29
Ferku Donat HUN 0 2,5 12,5 7,5
20 18
Cserpes Gabor Janos HUN 1263 2,5 11,0 6,5
21 23
Berla Zoltan Mate HUN 1098 2,5 11,0 6,0
22 20
Toth Rafael HUN 1178 2,5 11,0 5,5
23 28
Deak-Sala Daniel HUN 1008 2,0 12,0 5,0
24 21
Baki Bence HUN 1174 2,0 11,0 5,0
25 26
Gencsi David Sandor HUN 1038 2,0 10,0 5,0
26 25
Porpaczy Marton HUN 1058 1,5 12,0 5,5
27 30
Gado Zsombor HUN 0 1,5 12,0 5,0
28 16
Havasi Mate Pal HUN 1325 1,5 11,5 6,0
29 22
Tarsoly Csanad HUN 1110 1,5 10,0 4,0
30 24
Keresztesi Aron Bendeguz HUN 1069 1,5 10,0 3,0
31 31
Kasa Barnabas HUN 0 1,5 9,0 3,0
32 27
Bardics Marko HUN 1010 1,0 12,5 2,0
33 33
Mathe Levente Nandor HUN 0 1,0 6,5 2,0
34 32
Kun Balazs HUN 0 0,0 9,0 0,0

Premium Pain from the Premium International June 2019

The chore of reviewing games is not that much fun but has to be done.  Here are a couple of games from the just finished June Premium International Open

selected games

Defending 1.e4 c6 is today’s subject

 

Felmery-Yip

Caro-Kann, King’s Indian Attack

Rd1 

The tournament got off a good start as I held a draw with Black

After 29..Ne7(Diagram)

Black has more space, the better bishop and is well centralized

What do you recommend for White?

After 29..Ne7

 

Torok-Yip

Old Indian

Rd5

This game on Sunday morning was basically a disaster but that is no excuse for not checking the game

 

After 6.Bd3(Diagram)

Well what can there be to think about at this early stage?

Probably that was the logic that cost me the game

What do you recommend for Black?(and more importantly why?)

After 6.Bd3

 

 

2nd Premium Cup Budapest June 2019

Final Ranking after 6 Rounds

IM Jakab Attila took clear first

Overall I made far too many blunders and players some underwhelming chess. However, the tournament was great fun and I met some new friends to make this another wonderful tournament experience

Muranyi Peter had a great tournament and added 85 elo points

The prize winners:

Group A
Winner: IM Jakab Attila
Runner-up: Laza Szabolcs
3rd place: IM Németh Zoltán
4th place: Kormos Ádám
5th place: FM Dankházi András
Best Senior: IM Mészáros András
Best Junior: Reviczki Roland

IM Jakab Attila

Rk. SNo Name sex FED RtgI Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 1
IM Jakab Attila HUN 2372 5,0 21,0 0,0 16,5 2431 6 5 4,54 0,46 10 4,6
2 10
Laza Szabolcs HUN 2146 4,5 21,0 0,0 16,0 2395 6 4,5 2,55 1,95 20 39,0
3 5
IM Nemeth Zoltan HUN 2271 4,5 19,5 0,0 14,0 2258 6 4,5 4,51 -0,01 10 -0,1
4 7
Kormos Adam HUN 2239 4,0 21,5 0,0 18,0 2307 6 4 3,44 0,56 20 11,2
5 3
FM Dankhazi Andras HUN 2284 4,0 21,0 0,0 14,5 2239 6 4 4,34 -0,34 20 -6,8
6 2
IM To Nhat Minh HUN 2368 4,0 19,0 0,0 14,0 2248 6 4 4,61 -0,61 10 -6,1
7 4
IM Meszaros Andras HUN 2278 4,0 18,5 0,0 13,0 2215 6 4 4,34 -0,34 10 -3,4
8 13
Jogstad Daniel SWE 2133 4,0 18,0 0,0 14,0 2263 6 4 2,96 1,04 20 20,8
9 9
Felmery Mate HUN 2165 4,0 16,5 0,0 13,5 2197 6 4 3,74 0,26 20 5,2
10 11
Tegler Erik SWE 2141 4,0 16,0 0,0 13,0 2232 6 4 3,29 0,71 20 14,2
11 6
Bodi Tibor HUN 2270 3,5 19,5 0,0 13,0 2060 6 3,5 4,82 -1,32 20 -26,4
12 29
Bodrogi Mihaly HUN 1931 3,5 17,0 0,0 10,0 2194 6 3,5 1,48 2,02 20 40,4
13 15
Mirza Solyom HUN 2086 3,5 16,5 0,0 11,0 2117 6 3,5 3,21 0,29 20 5,8
14 21
Reviczki Roland HUN 2008 3,0 21,0 0,0 10,5 2104 6 3 2,34 0,66 40 26,4
15 17
Kis Bela HUN 2068 3,0 20,5 0,0 8,5 2067 6 3 3,01 -0,01 20 -0,2
16 14
Nagy Aron HUN 2112 3,0 20,0 0,5 13,0 2133 6 3 2,82 0,18 20 3,6
17 12
Forgacs Attila Jr. HUN 2137 3,0 20,0 0,5 11,5 1991 6 3 4,07 -1,07 40 -42,8
18 34
Muranyi Peter HUN 1803 3,0 18,5 0,0 10,5 2169 5 3 0,87 2,13 40 85,2
19 25
Kovacs Zsolt HUN 1959 3,0 18,0 0,0 10,0 2104 6 3 1,94 1,06 20 21,2
20 22
Torok Tamas Titusz HUN 2002 3,0 16,0 0,0 9,5 2080 6 3 2,43 0,57 20 11,4
21 16
Szabo Kristof HUN 2081 2,5 21,5 0,0 12,5 2100 6 2,5 2,41 0,09 20 1,8
22 8
Balint Vilmos HUN 2234 2,5 19,5 0,0 12,0 2040 5 2,5 3,69 -1,19 20 -23,8
23 24
FM Orso Janos HUN 1966 2,5 15,5 0,0 7,5 2102 4 2,5 1,84 0,66 20 13,2
24 23
Forsberg Andre SWE 2000 2,5 14,5 0,0 5,5 1894 6 2,5 3,42 -0,92 20 -18,4
25 20
Balsai Nikolett w HUN 2022 2,0 20,0 0,0 9,0 2052 6 2 1,89 0,11 20 2,2
26 19
Gyurkovics Miklos HUN 2041 2,0 17,5 0,0 8,0 1947 6 2 2,76 -0,76 20 -15,2
27 26
Yip Michael CAN 1951 2,0 17,0 0,0 6,0 1922 6 2 2,30 -0,30 20 -6,0
28 31
Nilsson Joel 1997 SWE 1898 2,0 15,5 0,0 6,0 1946 6 2 1,85 0,15 20 3,0
29 27
Kovacs Geza HUN 1946 2,0 14,5 0,0 5,5 1860 6 2 2,68 -0,68 20 -13,6
30 18
Mester Attila HUN 2068 1,5 20,5 0,0 8,5 1988 5 1,5 2,08 -0,58 20 -11,6
31 28
Barany Tamas AUT 1944 1,5 15,5 0,0 5,0 1843 6 1,5 2,35 -0,85 40 -34,0
32 32
Frank Jozsef HUN 1887 1,5 14,0 0,0 4,5 1760 6 1,5 2,47 -0,97 20 -19,4
33 30
Csaszar Gyula Dr. HUN 1926 1,0 17,0 0,0 4,0 1769 5 1 1,94 -0,94 20 -18,8
34 33
Tornyai Jeno HUN 1860 0,0 12,0 0,0 0,0 1184 6 0 2,01 -2,01 20  -40,2

 

U1900 Final Ranking after 6 Rounds

Group B
Winner: Misja Schreuder-Peters
Runner-up: Hajdu István
3rd place: Balog Imre
4th place: Csalami Gábor
Best Senior: Szurkos András
Best Junior: Aayush Bhattacherjee

Misja Schreuder-Peters

Rk. SNo Name sex FED RtgI Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 2
Schreuder Peters Misja NED 1891 5,0 22,0 0,0 18,0 2052 6 5 3,85 1,15 20 23,0
2 1
Hajdu Istvan HUN 1900 4,5 25,0 0,0 17,5 1986 6 4,5 3,82 0,68 20 13,6
3 5
Balog Imre HUN 1839 4,5 22,0 0,0 17,0 1844 6 4,5 4,26 0,24 20 4,8
4 3
Csalami Gabor HUN 1883 4,5 20,5 0,0 17,5 1909 6 4,5 4,17 0,33 20 6,6
5 6
Lakatos Andras HUN 1776 4,5 20,5 0,0 15,5 1843 6 4,5 3,95 0,55 20 11,0
6 14
Szurkos Andras HUN 1627 4,0 20,0 0,0 14,0 1750 6 4 3,02 0,98 20 19,6
7 16
Vamosi Peter Istvan HUN 1626 4,0 15,5 0,0 10,0 1768 6 4 2,90 1,10 20 22,0
8 13
Nagy Miklos HUN 1720 3,5 23,0 0,0 15,0 1737 6 3,5 3,25 0,25 20 5,0
9 25
AIM Aayush Bhattacherjee IND 1527 3,5 19,5 0,0 13,5 1822 5 3,5 1,59 1,91 40 76,4
10 28
Moricz Nadja w HUN 1454 3,5 19,0 0,0 12,0 1784 6 3,5 1,08 2,42 40 96,8
11 29
Bakytbekov Tilek KGZ 1452 3,5 18,0 0,0 11,5 1765 6 3,5 1,20 2,30 40 92,0
12 11
Zsatkovics Endre HUN 1740 3,5 17,5 0,0 11,0 1632 6 3,5 4,22 -0,72 20 -14,4
13 26
Pasztor-Turak Peter HUN 1473 3,0 21,5 0,0 14,0 1743 6 3 1,12 1,88 40 75,2
14 10
Kozak Tibor HUN 1741 3,0 19,0 0,0 12,0 1588 6 3 4,13 -1,13 20 -22,6
15 12
Hallbeck Johan SWE 1723 3,0 18,0 0,0 11,0 1620 6 3 3,76 -0,76 20 -15,2
16 22
Hornyak Geza HUN 1553 3,0 16,5 0,0 10,0 1700 6 3 1,92 1,08 40 43,2
17 9
Strasser Zsolt HUN 1743 2,5 20,0 0,0 9,5 1598 6 2,5 3,70 -1,20 20 -24,0
18 4
Bodrogi Laszlo HUN 1872 2,5 18,0 0,0 10,0 1541 6 2,5 4,90 -2,40 20 -48,0
19 17
Revesz Ferenc HUN 1590 2,5 17,5 0,0 7,0 1567 6 2,5 2,77 -0,27 40 -10,8
20 19
Fabian Laszlo GER 1568 2,5 16,5 0,0 7,0 1595 6 2,5 2,38 0,12 20 2,4
21 8
Rabovszky Gyorgy HUN 1744 2,5 16,0 0,0 9,5 1523 6 2,5 4,21 -1,71 20 -34,2
22 7
Szendeff Miklos HUN 1749 2,5 14,0 0,0 7,5 1485 6 2,5 4,51 -2,01 20 -40,2
23 24
Piskoti Laszlo HUN 1544 2,5 12,5 0,0 7,0 1553 6 2,5 2,49 0,01 20 0,2
24 27
Szalay Istvan HUN 1468 2,0 18,0 0,0 9,0 1519 6 2 1,66 0,34 20 6,8
25 21
Onodi Miklos HUN 1554 2,0 16,5 0,0 5,5 1570 6 2 1,94 0,06 40 2,4
26 15
Bokorovics Bertalan HUN 1626 2,0 13,5 0,0 6,5 1398 6 2 3,81 -1,81 40 -72,4
27 18
Peterfia Ferenc HUN 1589 2,0 11,5 0,0 3,0 1331 5 1 2,66 -1,66 20 -33,2
28 23
Topercer Marton HUN 1550 1,5 17,0 0,0 6,0 1509 6 1,5 1,81 -0,31 40 -12,4
29 20
Kozma Jeno HUN 1563 1,0 16,5 0,0 4,0 1463 4 1 1,54 -0,54 20 -10,8
30 30
Baranyai Antal HUN 1388 0,5 15,0 0,0 3,0 1203 6 0,5 1,38 -0,88 20 -17,6

 

U1500 Final Ranking after 6 Rounds

Group C
Winner: Paraszthy Balázs
Runner-up: Alexander Kulman
3rd place: Marosvári Gergő
Best Senior: Lipcsei János
Best Junior: Móricz Kármen

Móricz Kármen

 

Rk. SNo Name sex FED RtgI Pts.  TB1   TB2   TB3  Rp n w we w-we K rtg+/-
1 3
Paraszthy Balazs Vilmos HUN 1419 5,0 18,0 0,0 19,5 1554 5 4,5 3,01 1,49 20 29,8
2 17
Kulman Alexander AUT 0 4,0 23,5 0,0 14,5 1477 6 4
3 2
Marosvari Gergo HUN 1452 4,0 22,5 0,0 14,0 1363 5 3,5 3,57 -0,07 40 -2,8
4 5
Moricz Karmen w HUN 1340 4,0 18,5 0,0 13,5 1323 4 3 2,19 0,81 40 32,4
5 7
Steiner Botond HUN 1331 4,0 17,0 0,0 12,0 1226 3 2 1,76 0,24 40 9,6
6 9
Lipcsei Janos HUN 1239 3,5 20,0 0,0 12,0 1327 4 2,5 1,14 1,36 40 54,4
7 6
Horvath Zoltan HUN 1333 3,5 17,5 0,0 11,0 1178 3 2 1,87 0,13 20 2,6
8 8
Csaki Akos HUN 1325 3,5 15,0 0,0 12,0 1252 3 1 1,24 -0,24 40 -9,6
9 1
Szoukup Istvan HUN 1478 3,0 22,5 0,0 14,0 1308 6 3 4,31 -1,31 20 -26,2
10 10
Pakozdi Artur Ferenc HUN 1234 3,0 18,5 0,0 11,0 1233 4 1 1,40 -0,40 40 -16,0
11 11
Nagy Bella Blanka w HUN 1195 3,0 15,0 0,0 9,0 1199 5 2 2,25 -0,25 40 -10,0
12 16
Kolcsey-Gyurko Akos HUN 0 3,0 15,0 0,0 8,5 1108 4 2
13 19
Suli Andras HUN 0 2,5 21,0 0,0 9,5 1204 5 1,5
14 4
Molnar Daniel Zsolt HUN 1358 2,5 20,0 0,0 10,0 1236 4 1,5 2,35 -0,85 40 -34,0
15 12
Toth Balazs Norbert HUN 1195 2,0 19,0 0,0 8,5 1198 2 0,5 0,49 0,01 40 0,4
16 15
Mankenov Ali KAZ 1060 2,0 17,5 0,0 8,0 1030 4 0,5 1,15 -0,65 40 -26,0
17 18
Mankenov Aidar KAZ 0 2,0 16,5 0,0 6,0 995 5 1
18 14
Toth-Magyar Andras Csaba HUN 1062 2,0 14,0 0,0 4,0 1011 3 2 1,18 0,82 40 32,8
19 20
Szaloki Arpad HUN 0 1,5 15,5 0,0 6,0 970 5 1,5
20 13
Toth Norbert HUN 1162 0,0 15,0 0,0 0,0 404 3 0 1,09 -1,09 40 -43,6

 

 

Myself and the friendly Swedes

The Swedish players

More pics on FB

 

This was the most action packed game I had

Nilsson,J-Yip

Queen’s Indian

rd3

After 36..Qh3+(Diagram)

Black had been defending a tough position but invested a piece for some counterplay

How should White escape the check?

After 36..Qh3+